Natječaj za energetsku obnovu višestambenih zgrada koju je raspisalo Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja Republike Hrvatske postavilo je uvjet za dobivanje sufinanciranja postizanje uštede na energiji za grijanje veće od 50%.
Ovaj iznos djeluje prilično visok pa upravo stoga treba provesti jednu kratku analizu iz koje se može zaključiti koliki se uvjeti realno postižu energetskom obnovom pojedinih građevinskih elemenata zgrade. Pri tome se obnova provodi tako da se poštuju uvjeti koje nakon obnove mora zadovoljiti pojedini građevinski element.
Zahvati koji su se primjenili na građevinskim elementima:
- Zamjena vanjske stolarije novom s U<1,4 W/m2K
- Toplinsko izoliranje vanjskih zidova s 14 cm EPS-a
- Toplinsko izoliranje stropa/ravnog krova s 20 cm EPS-a i hidroizolacija
- Toplinsko izoliranja poda, stropa podruma s 15 cm EPS-a
Koeficijenti toplinske vodljivosti građevinskih elemenata koji se postižu nakon energetske obnove:
- Vanjska stolarija, U<1,4 W/m2K
- Vanjski zidovi, U=0,23 W/m2K
- Strop, U=0,15 W/m2K
- Pod, U=0,19 W/m2K
Primjer stambene zgrade
- Stambena zgrada izgrađena 1970.
- Prizemlje + 4 kata
- 2 ulaza
- 40 stanova
- Grijanje etažno (riješeno pojedinačno u stanovima, plin)
Godišnji troškovi za grijanje
Godišnje uštede za zgradu:
Troškovi energetske obnove i izračun jednostavnog perioda povrata ulaganja:
Zaključak
Ova kratka analiza pokazuje da je energetskom obnovom provedenom na svim građevinskim elementima vanjske ovojnice grijanog prostora postignuta proračunska ušteda od gotovo 75 %.
Istina je da se rijetko provodi toplinsko izoliranje poda, ali čak i kada se ono ne bi provelo, postigla bi se ušteda od 61%. Dakle, poruka svima koji žele u proces energetske obnove: relno je postići uštedu i veću od 60%, čak i 70%. Naravno, u tom slučaju moraju se poboljšavati energetska svojstva svih građevinskih elemenata vanjske ovojnice grijanog prostora zgrade.
Posebno treba pogledati ocjenu isplativosti ulaganja koja jasno ukazuje na iznimnu isplativost ulaganja u energetsku obnovu, a poruka je suvlasnicima zgrade: energetska obnova se isplati i bez sufinanciranja, a sva sredstva koja se mogu dodatno osigurati samo su poticaj svima da u proces energetske obnovu hrabro krenu.
Slika 1. Tipična zgrada pogodna za energetsku obnovu
Slika 2. Obnova pročelja stambene zgrade